Pred nedávnom som si prečítal knihu “Z prvej ruky”, ktorej autorom je politik, sociológ, prognostik, podnikateľ a významná osobnosť Nežnej revolúcie doc. Ing. Fedor Gál, DrSc.
Zaujal ma 12 bodový zoznam požiadaviek hnutia VPN adresovaný komunistickej strany Slovenska.

Na tú dobu odvážne priam neuveriteľné požiadavky. Nechcem sa zaoberať možnými scenármi, ktoré vtedy prichádzali do úvahy ako vysoko rizikové pre každého, kto sa akýmkoľvek spôsobom odvážil vyjadriť nesúhlas s diktátorským komunistickým režimom. (Vzhľadom na môj vek mi to ani neprislúcha)

Čo je ale v súčasnosti úplne zarážajúce je, že napriek prijatiu a zaviazaniu splnenia spomínaných požiadaviek, niektoré body do dnešného dňa neboli splnené.

Mám na mysli tieto:

3. Žiadame zaručiť slobodu podnikania, zhromažďovania, spolčovania, pohybu, svedomia a ďalšie občianske práva a slobody.
6. Žiadame zaručiť nestrannosť súdov a prokuratúry a vytvoriť skutočne právny štát.
7. Žiadame dôslednú odluku cirkvi od štátu.

Tento rok (2015) to bude 26 rokov čo boli prijaté horeuvedené požiadavky a takmer tretina z nich ostala úplne bez povšimnutia.

Prečo? Dôvody môžu byť rôzne.

 • požiadavky neboli natoľko podstatné, aby sa našla vôľa nimi zaoberať
 • prijatie a naplnenie všetkých požiadaviek znamená strata voliča
 • stále na Slovensku vládne komunistická strana

Určite niektorí nesúhlasia s mojím výberom troch požiadaviek, no je to vecou pohľadu a skúseností.
Poukážem iba na požiadavku č.3
” Žiadame zaručiť slobodu podnikania, zhromažďovania, spolčovania, pohybu, svedomia a ďalšie občianske práva a slobody.”

Podnikám od roku 2000 no podnikanie na Slovensku mi príde ako tréning hokejistov Zbornej.

Obťažkaný závažiami z olova, keď už ledva stojíš a chceš sa nadýchnuť, pribudne ďalšie závažie, chvíľami sa ti zdá, že si sa už naučil kľučkovať s pukom cez všetky tie kužele a už sa blížiš k bránke, keď v tom zaznie píšťalka a Tichonov sa rozhodne pre zmenu pravidiel a štýlu.

Ani sa nenazdáš a na miestach, kde si si to ani nevedel predstaviť, ti asistenti trénera pripevňujú ďalšie vrecká so závažím.
Vravíš si, to nevydrží ani ľad podo mnou nie to ešte ja. A skutočne, množstvo tvojich spoluhráčov to vzdáva, ležia na ľade sklamaní, frustrovaní no najmä unavení.
Ice hockey player looking disappointed

Tak je to s podnikaním na Slovensku.
Ešte sme sa ani poriadne nezorientovali v nových zákonoch a už sa dozvedáme že platia nové, na účtoch nestíhame meniť stále meniacu sa výšku odvodov,
ak chceš otvoriť predajňu alebo prevádzku hneď sa proti tebe postaví armáda úradníkov, ktorí ti oznamujú podľa akých pravidiel bude prebiehať boj.

Keď si už myslíš, že si prenikol cez obranu a ideš naplniť literu zákona podľa § 2 Obchodného zákonníka: “Podnikanie je sústavná činnosť uskutočňovaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť s cieľom dosiahnuť zisk”, hneď vybiehajú protivníci zo zálohy, ktorým sa zdá, že o ten zisk by si sa mal podeliť práve s nimi.
Štátna obchodná inšpekcia, colná správa, hygiena, daňová kontrola, inšpektorát práce a iné bojové zložky urobia všetko preto, aby si si nemyslel, že podnikanie je skutočne tak slobodné rozhodnutie ako sa nazdávaš.

Vôbec ma neprekvapuje fakt, že:
Z nových zvniknutých živností za zruší v priebehu prvých piatich rokov 90% , z ostávajúcich 10% zanikne v priebehu nasledujúcich piatich rokov zanikne ďalších 90%.
Ináč povedané:
V roku 2015 vznikne 1000 nových živnostníkov, v roku 2025 z nich podnika už len 10!!!

“Podnikateľské prostredie je u nás najhoršie spomedzi východných štátov EÚ. Lepšie sú na tom aj Bulhari.”

Nie som odborníkom na ekonomiku, no jedno je isté, že HDP, ktorý tvoria podnikateľské subjekty sa na nich výrazným spôsobom podieľajú.  Vytvárajú zdravé konkurenčné prostredie, vytvárajú pracovné miesta, podieľajú sa na trhovom hospodárstve krajiny a pod.
No napriek tomu je na podnikateľa štátom vypísaná odmena, stal sa lovenou zverou.

Prečo štát profituje z podnikateľov, no zároveň hryzie ruku, ktorá ho kŕmi?

Samozrejme, že pre štát je výhodnejšie keď si zamestnancom, veď z tvojej výplaty odíde na štátne účty takmer 50% tvojej výplaty ešte skôr než dostaneš tvoje peniaze na ruku.
Len si pozorne pozri svoju výplatnú pásku a to krásne číslo v “hrubom”.

Tento článok ti v žiadnom prípade nemá vziať chuť do podnikania, skôr naopak. Povzbudzujem ťa k tomu, začni podnikať, opusti zamestnanie a ty buď ten, ktorý rozhoduješ o odmene za tvoju prácu a aj o tom, čo s ňou urobíš.

Na Slovensku je nevýhodou byť Slovenskou firmou, lepšie je byť firmou zahraničnou, ktorú priam po červenom koberci pozývajú podnikať na Slovensko, no okrem koberca sa im dostáva pozornosti v podobe daňových úľav a neoficiálnom “pakte o neútočení”.

Cieľom je poukázať na to, že požiadavka č.3 je síce oficiálne rešpektovaná no v praxi je to boj o prežitie.
A preto fandím a prechovávam úctu a rešpekt voči každému, kto nabral odvahu podnikať a stále stojí pevne na nohách s vedomím, že to vôbec nebude na Slovensku ľahké.

Jediná možnosť ako znížiť straty a zvýšiť šancu na úspech je:

 • nutnosť porozumieť samotnej filozofii podnikania,
 • pochopiť ako funguje finančný systém,
 • schopnosti predávať a manažovať
 • a najmä tvoja vôľa zvíťaziť.

Ako v živote, tak aj v podnikaní platí pravidlo “prežijú len tý najsilnejší.”

Ak ak premýšľaš podnikať v akejkoľvek oblasti, potrebuješ sa naučiť:

 • pravidlám prezentácie,
 • pravidlám kladenia otázok,
 • schopnosti ako premeniť nesúhlas v súhlas
 • a veľa iných obchodných zručností.

Preto mi dovoľ ti dať do pozornosti školenie obchodných zručností, ktoré poskytujem jednotlivcom, firmám a spoločnostiam.

Viac info

Ak sa Vám môj článok páčil, dajte mu Páči sa mi, alebo ho môžete zdieľať na sociálnych sieťach.

Ďakujem a prajem veľa úspechov.

Radoslav Hruška
CEO Iplatforma s.r.o.,  KvalitnéSlužby.sk,  Zadobe


Prečítaj si niekoľko referencií na moje školenie od úspešných ľudí

 

dodokJaroslav Dodok, konateľ Mavio Media
Oceňujem skúsenosti Rada Hrušku, pretože som mal príležitosť s ním niekoľko mesiacov spolupracovať. Školil ma v rôznych témach, pomohol mi zlepšiť svoje prezentačné zručnosti, naučil ma viesť obchodné rokovania a ukázal mi ako riešiť námietky zákazníkov.
ČÍTAŤ VIAC.

tadficka Tatiana Dobrotová, finančná sprostredkovateľka Fincentrum
Keďže som absolvovala témy hlavne zamerané na obchodnícke zručnosti a prednášajúci má dlhoročné skúsenosti, využívam získané poznatky vo svojej praxi – napr. téma Riešenie námietok bola veľmi užitočná.
ČÍTAŤ VIAC.

Všetky referencie TU.

Nehryz ruku, ktorá ťa kŕmi!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>