Peter Lipa v našom kresle.
V podvečerných hodinách sa 24.11.2014 v Aule Rotunde na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela mohli mladí ľudia stretnúť so slovenským jazzmanom, Petrom Lipom, ktorý bol hosťom našej moderovanej diskusie.
Takmer 60 účastníkov diskusie sa tak mohlo dozvedieť nielen o hudobnej kariére Petra Lipu, jeho vzoroch a názoroch, ale aj o jeho židovskom pôvode.
Málokto vie, že vlastným menom sa Peter Lipa volal Peter Löwy, nakoľko pochádzal zo zmiešanej rodiny – matka kresťanka a otec židovského vierovyznania.
Pred strachom z prenasledovania sa dal Mikuláš Löwy pokrstiť, ale ani to nezabránilo, aby ho deportovali do Osvienčimu. Matka zo strachu pred fašistami najskôr odviedla ročného Petra a jeho osemročnú sestru ku starým rodičom do Tatranskej Lomnice, neskôr ich ukryla v sirotinci, kde sa o deti starali rádové sestry a matka ich občas chodila navštevovať. Keď si ich po skončení vojny mohla opäť zobrať, čakali, že sa vráti aj otec.
Správu o jeho smrti dostali až 10 rokov po skončení vojny, od lekára, ktorý oficiálne potvrdil, že Mikuláš na následky pľúcnej choroby a ťažkých prác zomrel v baniach pri Osvienčime.
Na otázku, čo presvedčilo Petra Lipu, aby bol hosťom diskusie, umelec povedal: „Presvedčil ma záujem – keď si ľudia kúpia lístky na môj koncert, znamená to, že majú záujem o moju hudbu a to ma zaväzuje. Rovnako aj e-mail, ktorý som dostal od organizácie ZADOBE ma presvedčil, že je záujem o moju osobu, môj príbeh, moju hudbu a tak som prišiel.“
Pre priaznivcov jeho hudby Peter ako bonus zaspieval aj tri piesne, dve z jeho najnovšieho albumu Stretnutie po rokoch. Aj napriek naozaj bojovým podmienkam (hudba z podcastu, žiadna príprava na zvučenie či rozospievanie), dokázal svoje spevácke kvality a bol to výborný kultúrny zážitok.
Jedna z účastníčok to okomentovala slovami: „Pán Lipa spieva nádherne, čisto.“
Čo vo svojom živote považujete za najväčší úspech?
Za najvýznamnejší úspech vo svojom živote považuje Peter to, že sa môže živiť tým, čo ho baví. Povzbudil mladých ľudí, aby sa snažili objaviť svoje talenty a rozvíjali ich, aby potom mohli robiť to, čo ich teší a aby ich to aj dokázalo uživiť.
Na záver možem povedať iba toľko: „Mal som tú česť rozprávať sa s Petrom pred začatím podujatia. Je naozaj úžasná osobnosť o čom svedčí aj fakt, že bol ochotný rozpovedať svoj osobný príbeh, aby poukázal na absurdné tvrdenia o tom, že Holokaust bol len vymyslený.“
Jan Werich 29.4.1968..:Považoval jsem a považuji stále za největšího nepřítele člověka blbost. A z blbosti se narodil antisemitismus. Ale vím pudově a vím to jistě, že antisemitismus je jednou z největších příčin neštěstí lidstva.
A vůbec ne proto, že ubližuje židům, ale proto, že dovoluje hlupákům, zlým blbcům, nečestným a špatným zbabělcům zbavovat se pocitu méněcennosti. Přitom méněcennosti, která je zasloužená a které se nikdy nezbaví.
Radoslav Hruška
CEO Iplatforma s.r.o., KvalitnéSlužby.sk, Zadobe
Ak sa Vám páčia aktivity Zadobe, alebo tento článok či video, dajte prosím PÁČI SA MI TO alebo ZDIELAŤ. Ďakujem
Partnery podujatia:
Ekonomická fakulta UMB BB
ACET SR
Generálny partner:
iPLATFORMA
Podujatie bolo organizované v rámci projektu Uvedomelá mládež, ktorý podporil Nórsky finančný mechanizmus spravovaný Nadáciou Ekopolis, Nadáciou pre deti Slovenska a Nadáciou Socia.